10 důvodů, proč je Toronto báječným místem k žití

1)   Multikulturnost. Už jen názvy jednotlivých čtvrtí mluví samy za sebe – Little Italy, Greek Town, Portugal Village, Chinatown, Koreatown… Každá z nich je jiná, jsou tam jiní lidé, jiný sortiment v obchodech i jiné restaurace a to mě moc baví. Je jedno, jestli dostanete chuť na italskou pizzu či pastu nebo máte chuť experimentovat s asijskou kuchyní, najdete tu všechno a dokonce s náležitým puncem autenticity. Já jsem spokojená, že můžu konečně zkoušet exotická jídla, která znám jen z fotek z Instagramu (mým aktuálním favoritem je korejská kuchyně;).

2)  Personál. Servírky v restauracích, prodavačky v obchodech i paní za přepážkou na úřadě mají společný profesionální a milý přístup. (Abych byla genderově korektní, totéž platí i pro číšníky, prodavače a pány). Je jasné, že obsluha v restauraci se snaží především kvůli dýšku, ale i tak je mnohem příjemnější komunikovat s někým, kdo se na vás usmívá a dělá, že ho zajímá, jak se máte, než s otrávenou ženskou, která má zřejmě permanentní PMS a ještě vám klidně plivne do jídla. Zatímco u nás je příjemná a ochotná obsluha výjimkou a výsadou lepších podniků, tady je naprostou samozřejmostí.

3)   Pivo. České pivo je nejlepší na světě, ale to kanadské vůbec není špatné. V Torontu se mimo jiné nachází pivovar Steam Whistle, kde se pod dohledem českého sládka Marka vaří pivo typu Pilsner. V dalším místním pivovaru Mill Street Brewery zase dělají různé pivní speciály (např. Organic Lager, Wit Beer, I.P.A a teď  na podzim Pumpkin Ale). Pokud se chcete v hospodě rozšoupnout, můžete si objednat „pitcher of beer“ – džbán piva o objemu necelé čtyři pinty. Tenhle způsob servírování asi české znalce moc nepotěší, musím však přiznat, že my si na něj rychle zvykli.

4)   Veverky. Černé, hnědé i zrzavé a neuvěřitelně mrštné. Jsou tu všude. V parcích, v zahradách domů a čas od času i v naší popelnici. První tři týdny jsem při každém setkání s tímhle malým tvorečkem nadšeně křičela „Hele, veverka!“, ale už mě to přešlo. Někde by se tu měli schovávat i mývalové, ale ti se mi zatím úspěšně vyhýbají (Vojta už viděl dva).

5)   „Request Stop“ at Night. V časovém rozmezí 21:00-5:00 mohou pasažéři v autobusech torontské MHD požádat řidiče, aby jim zastavil mimo obvyklou zastávku (pochopitelně pouze na dané trase). Tahle služba byla původně určená jen ženám, ale loni se rozšířila na všechny cestující.  V Praze by se to určitě taky ujalo, jen to vyjednávání s typickým českým řidičem si moc nedokážu představit.

6)   Rodinné domy v centru města. Mít vlastní domeček se zahrádkou je super, ale z předměstí je do centra daleko. Tohle v Torontu neplatí. Obytné čtvrti plné rodinných domků jsou od srdce města sotva  dva kilometry.

7)   Přechody napříč křižovatkou. Na několika rušných křižovatkách jsou tu kromě klasických přechodů pro chodce na každém z ramen křižovatky navíc ještě dva přechody napříč. V praxi to funguje tak, že všechna auta ve všech směrech mají červenou a všichni chodci zelenou (respektive bílou). Výhoda je v tom, že při přecházení nemusíte dvakrát čekat na semaforu.

8)   CN Tower. Nejvyšší stavba ve městě není žádný estetický zázrak, ale je to skvělý orientační bod. V placatém Torontu je vidět z opravdu velké dálky.

 

9)   Třídění odpadu. Základní třídění je jednoduché: recyklovatelný a nerecyklovatelný odpad. Koše na ulici jsou pro tento účel rozděleny na dvě části a i každý dům má dvě velké popelnice. Třetí malá zelená je určená na bioodpad. Nevím sice, kde a jak se recyklovatelné smetí dál třídí, ale pro obyčejného člověka, který se o svůj odpadek přestává zajímat po jeho vyhození do popelnice, je to pohodlný systém.

10)   Sójová omáčka Kikkoman je levnější než univerzální Maggi tekuté koření. K tomu není co dodat!

 

Stihla před odjezdem ukořistit bakalářský titul z marketingové komunikace, který však v Kanadě nikoho moc nezajímá. Jejím zaměřením je hospitality marketing/event management, takže se snaží získat pracovní zkušenosti v této oblasti – hotely jsou jasná volba.

5 příspěvků u “10 důvodů, proč je Toronto báječným místem k žití”

 1. Noční Request stop funguje i v Berlíně, ale asi stále jen pro ženy:) A ten odpad funguje tak, že se to vysype na nějaký pás a tam se to podle tíhy postupně rozfouká – celofán se zvedne dřív než papír a tak… (to mi řekla moje eko-bio rodina v Berlíně)
  Najdi mývala a vyfoť s ním krtka! :)

 2. Claire, to jsem ráda, že to někde nepřebírají chudáci imigranti. A na mývalech zapracuju!;)

 3. Když jsme byli Michalovi na promoci v Groningenu (NL), tam na křižovatce měli auta a chodci červenou a cyklisti měli ve všech směrech zelenou a jezdili cik-cak, že se málem neposráželi navzájem

 4. Mývalové jsou strašně roztomilí!!! V Montauku stačilo nechat přes noc odpadky na terase a už se tam slejzali :) ale bacha na ně, koušou a mívaj vzteklinu (teda aspoň ty emerický :) Užívejte! :)

 5. Bydlim tady jiz dlouha leta a myvaly opravdu nemusim. Asi proto oni stale radi ziji pod nasi verandou.
  V Torontu je opravdu hezky, verejna doprava by mela byt rychlejsi. Co je pro mne nejhezci, lide jsou zde vetsinou velmi slusni, ochotni, casto se ptaji, zda potrebujes pomoc, kdyz vidi, ze nekde vahas.
  Kdyz jsem sem poprve v r. 1993 prisla, zdalo se mi bajecne, ze jsou vsude ! fungujici telefony a vetsinou moc pekne zachody, naprosto ciste a zadarmo. Take osobni hygiena ma zde daleko vyssi standart.

Povězte nám k tomu něco!