Hledání práce v Kanadě: hotely, doláče a imigranti

Protože všechny nejvíc zajímá, jak je to v Kanadě s prací, rozhodla jsem se v tomto příspěvku popsat svoje zkušenosti s hledáním práce v Torontu.

Pro začátek musím napsat, že jsem si s čerstvým titulem, pár pracovními zkušenostmi, plnou složkou doporučení a ucházející angličtinou představovala, že s trochou úsilí seženu něco v oboru. Pro začátek aspoň neplacenou stáž. Byla jsem stejně naivní jako spousta lidí. České vzdělání nikoho nezajímá a jako stážista potřebujete papíry od školy. Takže smůla.

Protože hlavní oblastní mého zájmu je hospitality marketing, rozhodla jsem se aspoň zůstat u hledání zaměstnání v hotelu. A že jich v Torontu je.

Velké nadnárodní řetězce jako Hilton, Four Seasons či Intercontinental mají svoje vlastní on-line career centra, kam přidávají aktuální volná pracovní místa. V systému si vytvoříte svůj profil, vložíte životopis, motivační dopis, doporučení a pak už se můžete směle začít ucházet o jednotlivé pozice. Samozřejmě je dobré pokaždé poupravit CV a cover letter podle konkrétní práce, o kterou zrovna usilujete. Součástí žádosti o pracovní místo je v mnoha případech i dlouhý dotazník vytvořený nějakým zapáleným HRistou. Vyplňovat třicet minut otázky o tom, jak moc jste pečliví, spolehliví a pracovití chce silné nervy. Zvlášť, když to děláte už třeba podesáté.

Menší hotely někdy nabízejí džoby přímo na svém webu a nebo využívají služeb různých online boardů. Pro oblast hospitality jsou těmi hlavními asi hozpitality.ca a hccarrers.ca. Všeobecné inzeráty pak najdete třeba na kijiji.ca, indeed.ca a samozřejmě na Craigslistu. Je třeba si uvědomit, že na každý inzerát chodí až stovky odpovědí, takže už jen dostat odpověď je úspěch. Základem je samozřejmě dopis i CV bez chyb a podle kanadských standardů, které se od těch českých celkem liší.

Já uspěla u prvního pohovoru, kam jsem se dostala na základě svého mírně upraveného resumé. Práci v oddělení banketů jsem znala spíše teoreticky (z hotelové VŠ) a nebo z druhé strany – z návštěv různých kongresů apod., ale do životopisu jsem uvedla, že mám dvouletou zkušenost z víkendových brigád v hotelu. U pohovoru je kromě této smyšlené experience zajímali snad jen mé plány do budoucna „Chcete zůstat v Kanadě?“ Správná odpověď je „ano“ nebo „upřímně, zatím nevím“. Nikdo se nevyžívá v hledání nových zaměstnanců a to, že plánujete za pár měsíců sbalit kufry a odjet, vám rozhodně plusové body nepřidá.

Pokud máte v životopis nějaký výmysl, měl by být v mezích uvěřitelnosti. A v případě, že je pro místo, o které se ucházíte klíčový, připravte se na podrobné vyptávání stylu „Provide a recent example of working in a busy and challenging customer service role where you were unable to meet a customer’s expectations.“ Fantazii se v tomto případě meze nekladou.

Když už jsem práci dostala, bylo pro mě příjemným zjištěním, že inzerovaný plat 11 CAD/hod. je navýšený o gratuities – procenta z každé akce, na které se pracovník podílí.  Když se to rozpočítá, vychází to na nějakých $20 na hodinu, což už je slušná částka. A na rozdíl od tipů je vždy jistá. Bavím se samozřejmě o čistém platu, ze kterého mi zaměstnavatel strhává 15% daň. Na základě daňového přiznání bych daně, které jsem tu odvedla, měla dostat zpět. Když už jsem u toho – pokud si kupujete Metropasy (měsíční „lítačky“ na MHD), nezapomeňte si schovávat účtenky. Je to jedna z odečitatelných položek;)

Zdroj: www.beaconnews.ca

Výplatu v Kanadě dostanete každých čtrnáct dní. V mém případě buď převodem na účet nebo šekem.

Velkou sílu (alespoň v našem hotelu) mají odbory. Před koncem roku 12 hodin schůzovaly a pak mi jen bylo oznámeno, že díky jednorázovému zvýšení platu za rok 2012, kdy jsem tam mimochodem pracovala jen tři měsíce, dostanou všichni zaměstnanci finanční odměnu. Šek na $1000 byl příjemný vánoční dárek.

Výhodou i nevýhodou u mojí práce je, že jsem zaměstnaná jen jako „part-time“. Prakticky to pro mě znamená, že mi zaměstnavatel negarantuje určitý počet hodin týdně, ale dostanu jen to, co zbude. Když je rušno nebo když někdo z kolegů onemocní, jsem v práci třeba šest dní v týdnu. Jindy mám za čtrnáct dní zase jen jedinou směnu. Nevýhoda je pochopitelně v nerovnoměrném přídělu peněz, ale díky vyššímu platu se to dá zvládnout. S 11 CAD na hodinu by to šlo jen těžko. Jako výhodu vidím skutečnost, že mám spoustu času na cestování. Ideálně samozřejmě na last minute, ale ani to není špatné:)

Zdroj: www.culinaryschools.org

Do Kanady na working holiday jsem odjížděla s tím, že si vypiluji angličtinu. V práci k tomu úplně vhodné podmínky nejsou. Většina zaměstnanců v F&B úseku jsou imigranti, jejichž jazyková výbava je ve většině případu daleko horší, než ta moje. Například moje supervisor pochází z Ekvádoru a přesto, že v Torontu žije už asi třicet let, neustále používá spoustu španělských slov. A luštěním smyslu jejích (anglicky?) psaných vzkazů jsme už s kolegy strávili hodně dlouhé chvíle.

Stihla před odjezdem ukořistit bakalářský titul z marketingové komunikace, který však v Kanadě nikoho moc nezajímá. Jejím zaměřením je hospitality marketing/event management, takže se snaží získat pracovní zkušenosti v této oblasti – hotely jsou jasná volba.

4 příspěvků u “Hledání práce v Kanadě: hotely, doláče a imigranti”

  1. Ahoj Katko,
    zaujal mě tvůj příběh a přiznám se, že i dodal trochu více odvahy. Práce se nebojím, protože zatím co jsem dělal jsem se poměrně rychle naučil. Jediné z čeho mám STRACH je, že nevím jak obstojím s tím jak umím anglicky. Jak se tam dívají na cizince? Pokud bych přišel na pohovor a mluvil třeba jen v přítomném čase a podobně je to hned konečná? Děkuji moc za každý názor (pls když tak na email) :) Hezký pobyt a mnoho úspěchů! Milan

  2. Jo koukám, že ten se tam nenapsal, takže můj email milan.rohlena@seznam.cz . Díky :)

  3. Ahoj Káťo, článek je super. Ty jsi vyrazila za tímhle dobrodužstvím sama, nebo s někým? Také se tam chci podívat, zlepšit angličtinu a aspoň na chvíli zabydlet, jen mi chybí odvaha, bojím se tu všechno nechat, co když nebudu mít štěstí? Jak ses rozhodovala ty? Moc by mě zajímalo, co jsi prožívala, než jsi odjela. Já jsem uzlíček nervů :-) Díky !

  4. Ahoj Marťo,
    na ročním pobytu v Kanadě jsem byla s přítelem. Celý tento blog byl původně o našich zážitcích z WH. Před cestou jsem samozřejmě byla hodně nervózní, ale zároveň jsem se moc těšila. Přítel zařídil většinu věcí, takže jsem to měla celkem bez starostí. Myslím ale, že pokud máš chuť pracovat a aspoň trochu smyslu pro dobrodružství, tak je určitě dobré vyrazit:) Na FB můžeš najít další Čechy, kteří už v Kanadě jsou a to Ti kdyžtak příchod ulehčí.
    Hodně štěstí!

Povězte nám k tomu něco!