5 věcí, které jsem se naučila v Kanadě

Tak už jsme týden v Česku. Oplakala jsem odjezd z Toronta i návrat do Prahy. Kulturní šok, kterým mě mnozí strašili, se naštěstí skoro nedostavil. Jen mi trvalo vyrovnat se s časovým posunem. Spousta lidí se mě ptá, jak se mi v Kanadě líbilo a jestli nelituju, že jsem tam jela. Líbilo se mi tam samozřejmě moc a nelituju vůbec. Za ten necelý rok jsem si uvědomila a naučila se hodně věcí, především:

1) Vnímání vzdáleností. Kanada není nadarmo druhou největší zemí světa. Všechno je strašně daleko a přemisťování stojí majlant. Letenky z Toronta do Vancouveru nás stály stejně, jako bychom letěli z Kanady třeba do Paříže. To, co byla dřív dálka (třeba 500 km), mi dneska připadá jako pohodová vzdálenost. Stačí sednout do auta a za chvíli jsem tam. My Evropani jsme, co se týče cestování, hrozně zhýčkaní. Do cizích zemí to máme kousek a ještě k tomu nám tu lítá spousta nízkonákladových leteckých společností.

2) Jsem bílá. Nehledejte za tím nic rasistického. Nikdy jsem svoji barvu kůže nijak neřešila, až v multikulturní Kanadě jsem najednou byla bílá holka z Evropy. V práci jsem byla „white chick“ a šéfová (původem z Ekvádoru) často pronášela něco ve stylu „you white people…“. Kolega Číňan mi dokonce řekl, že mám štěstí, protože jsem bílá a vysoká. Překvapivě jsem nezažila žádné narážky na Východní Evropu.

3) České pivo není nejlepší na světě a v Americe se nepije jen Bud Light. Patrioti prominou, ale Kanada i USA jsou plné pivních pokladů. Jedná se o lokální značky, minipivovary a různé pivní speciály, které jsou minimálně srovnatelné s těmi českými. Nechápu Čechy, kteří místo vyzkoušení nepřeberného množství lokální piv, sahají v LCBO po plechovkách Kozla a Plzně.

4) Jíst lívance/vafle se slaninou a javorovým sirupem. Já vím, že je to prasárna, ale prostě mi to chutná. Nejím to denně, ale lepší víkendový brunch si prostě neumím představit.

5) Všichni Američani nejsou blbí. Češi vždycky říkají, jací jsou Amíci blbci, protože nevědí, kde je Česká republika. Jenže zeptejte se tety v Horní Lhotě, kde leží Boston. A nebo třeba, jaké je vlastně hlavní město USA…? Za těch devět měsíců jsme potkali velkou spoustu chytrých lidí z USA i z Kanady, kteří měli přehled nejen o geografickém uspořádání Evropy. Tak je, prosím, neházejte všechny do jednoho pytle. (Btw. já taky neznám všechny státy USA a jejich přesnou polohu. Vy jo?)

Stihla před odjezdem ukořistit bakalářský titul z marketingové komunikace, který však v Kanadě nikoho moc nezajímá. Jejím zaměřením je hospitality marketing/event management, takže se snaží získat pracovní zkušenosti v této oblasti – hotely jsou jasná volba.

5 příspěvků u “5 věcí, které jsem se naučila v Kanadě”

 1. Díky moc za mail ohledně hotelů v downtown a vítejte doma :-).
  Díky za tipy na hotely, zatím stále váhám. Co třeba Trupmf :-)? Dle recenzí je nejlepší v TO a navíc je „jen“ o 10 tis Kč dražší (na 10 nocí) než např. Novotel. Nestojím o luxus, spíš o pohodu a jistotu, že budeme během našeho pobytu mít čas na jiné věci a ne řešit případné stěhování atd.
  Jinak s tím časovým posunem, myslíš, že to zvládnem? Nemáš nějaký tip, jak se s ním co nejdříve srovnat? Prý to trvá cca 3 dny, což je skoro polovina našeho pobytu v TO :-). Pak mě napadá taky otázka, kterou, jak píšeš, kladli i tobě, jestli to stojí za to? A v našem případě, když jedeme na tak krátkou dobu….Jestli bys do TO na tak krátkou dobu jela, jestli to stojí za to…..
  Mno, dnes jsme zažádali o víza a mě napadá spousta myšlenek, které směřují ke zrušení naší cesty, ale kostky už jsou vrženy…To jsem celá já, moooc se těším, ale čím víc se blíží datum odletu, tím víc se bojím a hledám důvody, proč je lepší neletět,
  Ještě jednou děkuju,
  Andrea

 2. Andreo, možná bude lepší, když to pořešíme přes mail, napíšu Vám:) Ale udělat si výlet do Toronta určitě cenu má, je to krásné město a každý si v něm něco najde. Chystám s ebrzy napsat článek s tipy pro návštěvníky, kam se zajít podívat. Třeba v něm najdete nějakou inspiraci;)

 3. Ahoj Katka,

  veľká vďaka za tento skvelý blog! Na jeseň (podzim) sa chystáme s priateľom úplne rovnako do Toronta cez WH. Pomaly zhromažďujeme všetky info, ktoré by sa nám mohli zísť po príchode do Kanady a na tvojom blogu som objavila veľa užitočných rád! Spomínala si, že vy ste prišli do Toronta v srpnu, a že je to čas, kedy si hľadá väčšina študentov ubytko a tak je ťažšie niečo nájsť. Ako to vyzerá na konci září / začiatok října? Bude to ľahšie? Mala by som ešte zopár otázok, tak ak by si si našla čas, bola by som veľmi rada, kedy sme sa mohli skontaktovať aj mailom. Ďakujem a prajem rýchlu aklimatizáciu späť doma:)

 4. Ahoj Jani,
  jsem ráda, že je blog někomu užitečný. My přijeli do Toronta 17. srpna a hledali byt, kam bychom se mohli nastěhovat od začátku měsíce září. Neříkám, že se nedá najít nic, ale prostě je vyšší poptávka než normálně a tím pádem i vyšší ceny. Myslím, že v říjnu už bude situace určitě o něco lepší:) Ozvu se Ti na mail.
  Katka

 5. Zdravím všechny z Toronta , do kterého jsme přiletěli včera. Sice jsme museli projít emigrační kontrolou a kufry prý zůstali ještě v Prraze na letišti, ale jinak vše OK. Dostala jsem se na tyto stránky úplně náhodu a nedá mi abych všechny ubezpečila, že tenhle výlet orpavdu za to stojí. Ale týden na Canadu nebo USA je hodně málo. My jsem u rodiny, takže s ubytováním zkušensoti z Kanady moc nemáme. Časový rodzdíl je jen 6 hodin, to není hrozné, stačí první noc vydržet co nejdéle vzhůru. Všem cestovatelůmm přeji kráné zážitky a my se chystáme právě k jezeru Ontario :-) Krásný den všem.

Povězte nám k tomu něco!