Jak jsme začínali ve Vancouveru a kolik nás to stálo

Já a Vojta jsme přiletěli na svůj pobyt do Kanady s programem Working Holiday dne 12. srpna 2013. Naším motivem bylo zažít nějaké to dobrodružství, cestovat a naučit se co nejlépe anglicky.

Dopředu se nám podařilo zařídit ubytování díky facebookové skupině „Češi ve Vancouveru“, kde jsme se kontaktovali se slovenským párem, kterému na začátku srpna vypršela roční víza, a vracel se zpátky domů. Po nich jsme převzali zařízenou garsonku v North Vancouveru. Byl to trochu risk, protože jsme z domova neměli představu, jak město vypadá, co je to za lokalitu a nevěděli jsme, jak se pohybují ceny za bydlení. Navíc bylo nutné předem zaplatit depozit cca 8000Kč, i když jsme byt neviděli. Nakonec se to ale vyplatilo, nemuseli jsme brát na první dny hostel, nejednalo se o žádný podvod, s bydlením jsme spokojení a chceme tu zůstat celou dobu. Za zařízenou garsonku (40m²) s balkónem platíme 775 dolarů měsíčně (bez elektřiny, bez internetu a bez praní).

V docházkové vzdálenosti máme veškerou občanskou vybavenost a zastávky autobusů jsou dvě minuty od domu, což se nám náramně líbí, v tomhle směru si žijeme pohodlněji než v Praze.

Druhý den od příjezdu jsme si na nejbližším úřadu zařídili tzv. SIN number, které slouží jako identifikační číslo pro cizince. Poté jsme si koupili SIM karty od společnosti WIND a založili si společný účet ve Scotia Bance.

Další den jsme začali s hledáním práce na Craiglistu. Vojta obeslal několik zaměstnavatelů s vymyšleným životopisem, kteří další den zavolali a na další den ho pozvali na pohovor do centra města, tzv. Downtownu. Já jsem si našla několik kaváren v okolí našeho domu, které zrovna nabíraly, a rozhodla se tam zanést životopis osobně (opět zcela vymyšlený a naroubovaný na konkrétní pozici). Oba s Vojtou máme relativně čerstvě vystudovanou vysokou školu z Čech, kterou jsme na mnohá doporučení v kanadských životopisech zamlčeli.

První místo, kam jsem se jela ucházet o práci, bylo Caffé Artigiano (obdoba Starbucksu), vzdálené deset minut autobusem od našeho nového domova. Nechali si tam moje resumé a druhý den mě telefonicky pozvali na pohovor. Kavárna se mi hodně líbila, protože tam pracovali jen Kanaďané a zdálo se mi to dobré na angličtinu, takže jsem se na pohovoru snažila a ihned mi řekli, že mě berou, ať přijdu v pondělí (ani ne týden po příjezdu) na orientation day. Mzda 10,25 dolarů na hodinu (to je tady ze zákona mimimum wage, kterou ale dávají na obdobných pozicích skoro všude) plus cca 1,25 na dýškách na hodinu. Prvních čtrnáct dní jsem měla málo směn, ale po „zaučení“ už jsem pracovala full-time, tedy v průměru nějakých 33 hodin týdně. Práce mě zpočátku vůbec nebavila a bylo pro mě celkem náročné pracovat rukama a stát celý den na nohou, ale zvykla jsem si a během tří týdnů už mi to ani nepřišlo. Průběžně jsem zkoušela hledat něco lepšího, což se mi ale zatím nepodařilo.

Vojtu mezitím přijali hned do dvou zaměstnání – na labour work a na landscapera. Landscaper byl lépe placený, takže si vybral tuto práci. Nastoupil asi po týdnu od příjezdu na smlouvu na full time s garancí 40 hodin týdně a s finanční odměnou za měsíc, ne po hodinách jako já (mzda 2600 dolarů měsíčně hrubého). Nastoupil ale s tím, že práce je sezónní a jen do poloviny října, pak že si bude muset hledat něco nového.

První dva měsíce jsme trochu bojovali s financemi, protože ve Vancouveru je draho. Hlavně jídlo, bydlení a veřejná doprava je výrazně dražší než u nás. Během prvních tří týdnů, kdy jsme ještě neměli žádnou výplatu, jsme museli mimo jiného dozařídit byt (naštěstí jen velmi lehce), nakoupit základní ingredience do kuchyně a drogerii. Bylo trochu nepříjemné, jak rychle peníze mizely, ale když už jsme začali dostávat mzdu na náš kanadský účet a fungovat jen s ním, situace se stabilizovala. Hodně levné je tady sushi (pořádná porce i s pitím a polévkou za 7 dolarů), tak jsme chodili aspoň jednou týdně na večeři do restaurace na sushi, které jsme si velmi oblíbili. Z výplat se nám dařilo společně ušetřit asi 1000 dolarů měsíčně.

Naše náklady na odjezd do Kanady a první skromnější měsíc (na osobu):

NÁKLADY NA PRVNÍ MĚSÍC (v Kč)

na osobu

vízum

3 000

zpáteční letenka

26 000

zdravotní pojištění na rok

6 200

depozit na bydlení

4 000

nájem

8 000

praní (á 3dolary)

228

měsíční lítačka

2 042

SIM karta

475

paušál za mobil

380

internet

190

jídlo

10 000

drogerie, dovybavení bytu

1 500

ostatní (výlety, kopírování, oblečení do práce, atd.)

7 000

CELKEM

69 015

 

Za odjezd do Kanady a první zde strávený měsíc tedy každý z nás reálně vynaložil asi 70 000 Kč. Letěli jsme ale v té největší sezóně a letenky kupovali na poslední chvíli, takže díky tomu se nám to trochu prodražilo. Na druhé straně jsme měli štěstí, že hned od druhého týdne jsme začali vydělávat.

Ve Vancouveru nás zpočátku ani nic nepřekvapilo. Tedy možná to, že i když jsme na druhém konci světa, tak je tady opravdu velké množství Čechů nebo lidí pocházejících z Československa. Takže tady Českou Republiku zná téměř každý. Myslela jsem si, jak budu všem vysvětlovat, že jsem ze státečku uprostřed Evropy, ale to opravdu nemusím. Dokonce bych řekla, že v každém naplněném autobuse je někdo česky mluvící, takže si člověk nevychutná ani ten pocit, že se může bavit, o čem chce, a nikdo mu nerozumí. V kavárně, kde pracuji, jsou každý den průměrně minimálně dva zákazníci Češi, které bezpečně identifikuji a se kterými prohodím pár slov česky, ve skutečnosti je tam Čechů možná i víc.

Líbí se nám, že Kanada je hezká a upravená země, o veřejná prostranství se tady opravdu starají. Lidé jsou spokojení, že s jejich penězi, které odvádějí do státní kasy, je dobře hospodařeno. Ceny za téměř všechno jsou zde uváděny bez daně, takže člověk u všeho vidí, kolik zaplatil za výrobek a kolik státu. Na jednu stranu je to přínosná informace, na druhé straně nikdy nikdo vlastně pořádně neví, kolik co stojí, protože zdanění se u různých produktů liší, a třeba v obchodě ve frontě si nikdy nemůžete peníze připravit přesně.

Tak to bylo shrnutí, možná spíše po finanční stránce, našich prvních dvou měsíců ve Vancouveru. Za tu dobu jsme podnikli celou řadu výletů, příroda je tady opravdu nádherná, a absolvovali několik českých posezení s krajany. Byla jsem i na dvou akcích s mými kanadskými kolegy z práce, ale to bylo hodně slabé, vždy se končilo před desátou večerní a skoro všichni byli vozem, takže nepili. Snad jsem jen narazila na divnou skupinu. Zatím se nám tu líbí, šetříme na cestování, učíme se anglicky a rozhodně nelitujeme, že jsme do toho šli, zkuste to taky, pokud tady ještě nejste.

Martina si splnila svůj sen, když s přítelem na rok odjeli do anglicky mluvící země, do města Vancouver na západě Kanady. Přiměla je k tomu lákavá kombinace vysokých hor a oceánu, láska k cestování a touha po plynulé angličtině.

30 příspěvků u “Jak jsme začínali ve Vancouveru a kolik nás to stálo”

 1. Ahoj, moc pěkný článek abych si udělal představu o nákladech. Chci se zeptat jen na letenku, je nutná zpáteční letenka nebo stačí jednosměrná? Díky

  Martin

 2. Ahoj Martine, úplně stačí jednosměrná letenka a je podle mě i lepší. My jsme si koupili zpáteční, protože zrovna stála stejně jako jednosměrná (!) (prý politika leteckých společností) :-/

 3. Tyjo, super, doufám, že budou přibývat další příspěvky. Chceme za rok (a na rok :-) taky s přítelem do Kanady, tak doufám, že se dozvím ještě nějaké praktické tipy :-)

 4. Ahojte, zvažujem ísť do Kanady ale už natrvalo. Po uplynutí jedného roku je vraj možné zmeniť si status a pobyt si predĺžiť, neviete na ako dlho? Plánujete zostať dlhšie? Držím palce, nech sa darí :-)

 5. Ahoj Táňo, pobyt v Kanadě si můžeš prodloužit, ale není to úplně jednoduché a vždy v tom musí figurovat tvůj zaměstnavatel. Většina prodloužení se dělá na 1-2 roky, pak lze případně znovu a znovu prodlužovat, až tu můžeš nakonec zůstat natrvalo. My zatím počítáme s tím, že pojedeme po roce domů. Hodně štěstí!

 6. Ahoj Marti, tvůj článek je moc pěkný, těžko si umím představit, jaký je život v Kanadě. Chystám se odjet buď Kanady nebo USA, ale moje angličtina není zrovna nejlepší. Našla jsem na internetu agenturu INTACT,které pořádá kurzy v zahraničí, ráda bych si zvolila zemi a město, kde studovat a pak bych si tam ráda našla práci a nějakou dobu zůstala (třeba i na pořád, škoda, že můj přítel touhu o takové dobrodružství nemá. No uvidíme, myslíš, že by bylo hodně riskantní, kdybych jela sama? Mám z toho velké obavy a právě tyto články mi velmi pomáhají. Díky :-) A držím palečky k dalším úspěchům !

 7. Ahoj Marti :)
  Já jsem si taky myslela, že moje angličtina není zrovna nejlepší (a stále si to myslím) a původně jsem uvažovala o studiu v anglicky mluvící zemi přes nějakou agenturu. Nakonec jsem od toho ale ustoupila, protože to vyjde opravdu o dost dráž. Pokud bys přijela studovat, nemohla bys pracovat víc než 20 hodin týdně (a buhví jestli), takže bys nepokryla ani náklady na živobytí, natož školné. Nehledě na to, že v práci se naučíš anglicky možná víc než ve škole, protože školy třeba tady ve Vancouveru jsou plné především Číňanů, kteří anglicky mluví hrozně. Zaměstnají tě tu i s horší angličtinou, jako zaměstnali mě, vědí, že se brzy „chytneš“, protože přistěhovalců je tu většina, mají pro to pochopení, protože taky tak začínali :-) Škola má ale tu výhodu, že si tam zřejmě najdeš plno mezinárodních kamaradů, se kterými se pak můžeš scházet ve volném čase a mluvit anglicky. Já třeba v kavárně měla kolegy samé Kanaďany, pro které jsem nikdy nebyla rovnocenný „parťák“ a volný čas jsme spolu příliš netrávili. Po práci se vídám téměř výhradně s Čechy, česká komunita je tu silná a znám dokonce několik Češek, co přijely za prací samy, užívají si to a líbí se jim tu. Těžko říct, jestli je to riskantní, přijet sama, já bych na to asi odvahu neměla, podle mě je lepší se s někým (klidně cizím) domluvit a jet aspoň ve dvou (už kvůli nějakému emergency kontaktu a podobně). Pokud bys ale přijela za studiem a bydlela v rodině, můžeš i sama, to je běžné. Jeden český pár, co píše blog, nejdřív ve Vancouveru měsíc studoval a pak pracoval, můžeš se podívat, jaké z toho měli dojmy na kanadaonline.cz.
  O tom, jak to chodí v Americe, přehled nemám, slyšela jsem, že tam je výrazně náročnější získat pracovní povolení než v Kanadě (buď musíš být ve svém oboru specialista s mnohaletou praxí nebo mít štěstí a být vylosována v loterii o zelenou kartu:), osobní zkušenost ale nemám. Přeju taky hodně úspěchů!

 8. Ahoj,

  a můžu se zeptat, jací Kanaďané jsou z Tvého pohledu? Jsou opravdu příjemnější než Češi? My s partnerem velmi uvažujeme o odjezdu do Kanady a možném životě tam…už i proto, že tam vnímáme snazší dosáhnout určitého životního standardu, o který se zde v Čechách pokoušíme docela marně…Také proto, že já se věnuji porodnictví, a to velmi alternativní cestou, která v Čechách není zatím vůbec ještě otevřena. Asi nevíš, jestli tam nejedou nějaké semináře s tímhle zaměřením a tak, že? A jaké je ve Vancouveru většinou počasí? (už mně vadí to věčné pochmurno, ráda bych za sluncem) chcete tam zůstat nebo se vrátit?

  Přeji mnoho krásných kanadských dní
  Barča

 9. Ahoj Barčo,
  z mého pohledu jsou Kanadani určitě příjemnější než Češi. Lidé tady jsou milí a vstřícní. Pokud s partnerem uvažujete o životě v Kanadě, tak není nic lepšího, něž si to sem přijet vyzkoušet s working holiday programem.
  Co se týče práce ve zdravotnictví, tak tu tady cizinci nemohou vykonávat bez kanadské licence. Vzdělání zdravotních sester nebo doktorů ze zahraničí zde neplatí a musí se dodělávat nějaké zkoušky. Porodnictví alternativní cestou tu podle mě bude podobně rozšířené jako u nás, takže ne moc.
  Ve Vancouveru se střídají 4 roční období jako v ČR, jen zima je mírnější, protože město leží u ocenánu. Teploty přes zimu se pohybují cca kolem 0 až +10 stupňů. Hodně tady přěs zimu prší a pochmurno je často, to si oproti ČR příliš nepolepšíte. Léto by mělo být ale krásné.
  My zatím počítáme s tím, že pojedeme po roce domů.
  Ať se daří!
  M.

 10. Ahoj, děkuji moc za odpověď, jsi hodná.
  Tak z jedné strany mě to potěšilo, z druhé méně 😀 Celá tato cesta, nebo možnost života tam je pro mě jak misky vah, člověk si v určitém věku začne porovnávat, kde se ta váha více převažuje.
  A Kanadu jsme si vybrali samozřejmě z mnoho důvodů, ale jeden z nich bylo to počasí, (kvůli zdraví – to stavíme na první místo) Já bych klidně radši pořádnou zimu i se sněhem, ale sluníčko, nebo aspoň jasno, ne pochmurno a déšť. Proto jsou pro mě informace od člověka, který to reálně zažil obrovsky významné. (děkuji)

  Co se týká working holiday už ani tato cesta pro nás není tak jednoznačná. Partner v létě dodělá doktorát v biomedicíně a už se bude spíše směrovat do nějaké firmy nebo do vývoje. (ale není to nemožné, má třeba nabídky v Toronto na postdoc.) i když já bych radši právě ten Vancouver…
  No a já, to je teda velká otázka teď, když mi vlastně mé vzdělání tam ani neuznají? Ale tak třeba kdybych měla tady bakaláře a tam si udělala magisterské, tak by to asi taky nějak šlo zkombinovat…

  A vy chcete domů, to jste tam moc dlouho nepobyli? Neoslovilo Vás to na život?
  I tak si myslím, že ale skvělá a nezapomenutelná zkušenost do života, viď 😀

  Barča

 11. Mila Barco,
  my jsme tuhle zkusenost od zacatku brali jako jednorocni. Na zivot by nas to tu urcite oslovilo, ale doma jsme v Praze a mame tam zavazky, takze bychom se tam driv nebo pozdeji vratili tak jako tak. Ve Vancouveru bychom si pobyt prodlouzili jen pokud bysme tu oba meli opravdu dobrou praci a bylo to pro nas financne zajimave.
  Zit tady natrvalo nechceme proto, protoze nase vysokoskolske vzdelani zde neplati a vydelat si treba na bydleni je pro nas pri soucasnych podminkach nerealne, pokud bychom se nechteli cely zivot nekde drit. A znova studovat univerzitu tady taky neplanujeme, protoze rocni skolne je priblizne 600 000 Korun.
  I tak je to ale skvela zkusenost a hrozne se nam tu libi.
  Tak at se rozhodnete spravne :)
  M.

 12. Ahoj Martino,

  chci se také zeptat k té letence, to jste si kupovali zpáteční letenku s jakým datem návratu? Protože roční se nedají sehnat. Nebo máte s možností „přebukování“? Také se teď dívám po letenkách a zatím mi zpáteční vychází o dost levněji než jednosměrná…..

  Děkuji za odpověď

  T.

 13. Ahoj Tome,
  kdybych se rozhodovala podruhé, už bych si zpáteční letenku nekoupila. Vzhledem k tomu, že letové řády jsou vypsané jen na nějakých 300 dní dopředu, museli jsme si dát zpáteční let na červen (přijeli jsme v srpnu), i když jsme věděli, že tou dobou ještě odjíždět nebudeme chtít a ani teď nechceme. Můžeme si zpáteční let přebookovat, ale za poplatek, a to jen do 365 dní od data odletu (letenka je platná max. 1 rok). Až nám v Kanadě skončí pracovní víza, tak chceme ještě cestovat chvíli po USA a zpáteční let nám tedy s největší pravděpodobností propadne:( Navíc na té letence nejde změnit jméno cestujícího (ani za poplatek).
  Doporučuju koupit si letenku na condor.com, tam mají jednosměrné za celkem dobré ceny.
  Martina

 14. Ahoj Martino,

  děkuji za rychlou odpověď.

  Díval jsem se na stránky condor.com a do destinace kam chci letět jsou letenky až od 3. května, já mám v plánu vycestovat už v průběhu března :( Máš pravdu, ceny jsou tam od května fakt za jednosměrné hodně dobré. Tak děkuji za cenné informace a měj se hezky a užívejte 😉

 15. Ahoj, už mám vyřízené víza, a teď řeším cestovní pojištění a letenku. Chci se zeptat jaké a od koho jste měli cestovní pojištění. 6 200,- mi přijde opravdu málo. Díky

  Martin

 16. Ahoj Martine,
  cestovní pojištění máme od České Pojišťovny (dlouhodobé cestovní pojištění za prací), http://www.ceskapojistovna.cz/p?za-praci .
  Zatím jsme s nimi žádné potíže neměli. Měli už jsme tu lehkou pojistnou událost a jsme s nimi domluvení, že budeme peníze nárokovat potom až z ČR.
  Martina

 17. Ahoj, jak jste to řešili s penězma do začátku? Mám na mysli těch doporučených 2500 CAD.. je lepší mít je na českém účtu, ze kterého to pak převedu na kanadský, nebo ještě v ČR změnit na CAD a letět s cashem? Dají se vůbec nějak převést peníze z českého účtu, když pro potvrzení transakce potřebuješ sms kod a české sim v Kanadě nefičí? Dík :)

 18. Ahoj Nell!
  Peníze jsme měli na českém účtu a pak nějaké v hotovosti v CAD. Určitě není potřeba nic převádět na kanadský účet. Než tam budeš mít výplatu, můžeš normálně používat českou kartu a český účet, SIM karty z Evropy tady fungují.
  S českou kartou se tu dokonce dá platit na více místech než s kanadskou, takže určitě doporučuju ji mít aktivní a s sebou. Pokud si v Kanadě založíš u banky běžný účet bez poplatků, dostaneš pouze tzv. debetní kartu. Česká karta se tu chová stejně jako jejich kreditní karta (když je na ní napsáno slovo VISA nebo Mastercard) a tu berou všude. Např. v parkovacích automatech nebo při platbách po internetu musíme doteď platit českou kartou, protože kanadskou debetku nám to nevezme.
  Martina

 19. Aha, tak to jsem vůbec nevěděla že tam české sim fungují, na jiných blogách jsem četla, že ne.. Tak díky moc za rady :)

 20. Ahoj Marti, jistě víš, jak jsou všechny začátky v zahraničí těžké, tak zkouším štěstí :-). Mohla bys mi, prosím, napsat tvůj kontakt na FB nebo se mi nějak ozvat na martina.vitova@seznam.cz? Díky 😉

 21. Vybrali ste si najkrajsie miesto v kanade. Gratulujem.

 22. Ahoj Marti :)

  líbí se mi tvoje články, jsou moc pěkné a je super se něco dozvědět než tam člověk vyrazí! Já se tam také chystám koncem června a můj přítel už tam je od začátku dubna, měl dost problém najít slušné bydlení. Pořád píšeš, že se plánujete po roce vrátit, tak jsem se tě chtěla zeptat jestli by třeba byla možnost po vás převzít pak bydlení? Ten váš byt je senzační a něco takového by se mi přesně pro dva líbilo :)

  Díky moc za odpověď a mějte se tam krááásně!!!

 23. Ahoj Marti…

  zajímalo by mě pár informací, ohledně práce načerno? Je možné ve Vacouveru sehnat práci na černo a jet tam jako turista? Vízum je dost složité sehnat a trvá to, než ho člověk získá. je nějaká možnost ho dostat jako turista a počkat si tam na něj? Pracovat na černo? Je mi 26 let.. Nebo případně, kdybych si ho zajistil a moje anglina není nic moc?
  Dále mám známost 40let, chtěla by také pracovat v Kanadě.. Umí perfektně anglicky a německy.. Ale vím, že v Kanadě nechtějí nikoho nad 35 let.. Setkala jsi se s variantou, že se tam dokázal prosadit někdo starší? CHtěli bychom tam zkusit žít!

  Moc prosím o Tvůj email kontakt. Líbil se mi Tvůj článek a velmi nás zajímá přímo Vancouver a okolí, hlavně kuli přírodě :) jsem lezec, sportovec, rád lyžuju atak 😀

 24. Ahoj Michale,
  Tveho komentare jsem si vsimla se zpozdenim, proto odepisuji az ted. Uprimne znam nekolik lidi, kteri ve Vancouveru ziji a pracuji na cerno, ale neni to zrovna idealni situace. Prace je nejista a shani se spatne. V Britske Kolumbii jsou vysoke tresty pro zamestnavatele za najimani lidi na praci nacerno (financni pokuta + 2 roky vezeni), takze si to kazdy zamestnavatel dvakrat rozmysli.
  Pokud se ti nepodari ziskat pracovni viza v lednu a moc sem chces, je moznost prijet do Kanady za studiem. Behem studia si muzes trochu privydelavat a po 6ti odstudovanych mesicich lze pul roku legalne pracovat (zalezi na typu studijniho programu). Kdyz budes mit stesti a dobrou praci, je mozne se pote domluvit se zamestnavatelem, aby ti nabidl kontrakt i po uplynuti teto lhuty a prodlouzili jste spolecne tvoje pracovni povoleni. Tohle je ale finacne nakladna varianta, byt tebou pockam na leden a zazadam si o viza standartni cestou, neni problem je dostat, pokud budes dostatecne rychly. Na anglictine nezalezi.
  S nikym nove prichozim starsim 35 let jsem se zde nesetkala, jedina moznost je zrejme pres studium, pokud to take neni nejak vekove limitovane, nejsem si jista.
  Muj e-mail je kindlovam@gmail.com.
  Martina

 25. Michale, jeste k te tve znamosti – pokud bys prijel na sestimesicni studijni program, dostal bys viza na 12 mesicu (6 mesicu studia, 6 mesicu prace) a v tomhle pripade by na cely rok dostala open work permit i tvoje partnerka. Pritelkyne by tu tak mohla zit a pracovat legalne, nemusela by studovat, a nevadilo by, ze vekove neodpovida working holiday programu. Bylo by nutne dolozit, ze zijete v tzv. common law partnership (obdoba manzelstvi) a museli byste mit dukazy, ze spolu chodite uz minimalne jeden rok (dokladaji se spolecne ucty, fotografie apod.). Pokud by si nasla dobrou praci, uzivila by vas bez problemu oba a pokryli byste i naklady na tvoje skolne. Na dalsi rok by slo vizum prodlouzit pres kanadskeho zamestnavatele, pokud by aspon o jednoho z vas mel zajem i nadale.

 26. Ahoj Martino,
  je od tebe hrozně hezká jak reaguješ, krásně se rozepíšeš a hlavně poradíš. My se chystáme také do Kanady teď v září, bohužel do Toronta, takže nám asi moc pomoct nemůžeš. Škoda, že není takových jako ty více :) ale přeci se zeptám, moje angličtina není moc dobrá, celkem rozumím, ale bojím se mluvit, mám takový ten blok, nechci ze sebe udělat blbce :) Myslíš, že tu bariéru odbourám a nekoukají na tebe blbě, když mluvíš lámaně. Jak jsi psala ten pohovor, myslím že ze sebe nevymáčknu ani pozdrav jak budu nervózní :) Jo a když si zařizuješ legitku, potřebuješ fotografii, jestli ano stačí z ČR nebo se musíme nechat vyfotit někde tam? Moc děkuji za odpověď

 27. Ahoj, chystam se do Kanady pristi rok. Kde jste si zarizovali pojisteni?A jak jste to udelali s ceskou pojistovnou? Me Student Agency nabidlo Allianz za 12 tisic, a vy to mate za polovicni cenu.
  Diky moc

 28. Ahojte, chtěla bych příští rok zkusti jet do Kanady, ale nechce se mi samotné, resp. mám trochu obavy – neplánujete taky vyrazit a nehledáte parťačku, pokud jo, tak mi kdyžtak napište na e-mail: kackasurova@seznam.cz.
  Díky moc :-)

  Zdraví Katka

 29. Ahoj!
  Legitka je ve Vancouveru přenosná a žádná fotografie potřeba není.
  Pojištění jsme zařizovali u České pojišťovny (už jsem to psala v předchozích komentářích) dlouhodobé za prací.
  Nicméně teď už jsme s Vojtou nějakou dobu zpátky v Praze, tak už ztrácím přehled o aktualitách.
  I zpětně kanadskou roční zkušenost hodnotím velmi pozitivně, takže jeďte, doporučuju :-)
  Přeju všem hodně štěstí!!!
  Martina

 30. Marto, ja bych chtel prosim clanek o svatbe v Las Vegas.

  Zdravi Cuf :]

Povězte nám k tomu něco!