Ve Vanu se žije aktivně

Je to více než pět měsíců, kdy jsem měla šanci poprvé vidět jedno z nejkrásnějších měst, která jsem zatím navštívila. V posledním roce jsem poměrně dost cestovala – Rome, London, Oxford, Paris, Shanghai, Sydney, Melbourne, Brisbane, Barcelona, Philadelphia nebo San Juan v Porto Rico. Ale stačil pouze jeden pohled na zasněžené vrcholky hor na začátku léta a okamžitě jsem si tohle místo zamilovala. Van vám umožní unikátní pohled na nádherné moře a pláže v kombinaci s bílými štíty hor. Člověk si říká:,,Já jsem snad musel umřít a probudit se v ráji.“ Něco tak krásného a zároveň respekt budícího vás prostě nikdy nepřestane bavit.

Podobně jako v Austrálii se tu většina obyvatel drží zdravého životního stylu. Opravdu jsem tu nepotkala jediného člověka, který by minimálně nechodil běhat nebo nejezdil na kole či bruslích. Poměr aktivních lidí vs. lenochů je zde a v Čechách naprosto nesrovnatelný. Pro mě osobně to byla příjemná a motivující změna… Během pěti měsíců jsem zhubla 12kg. Kanada mi mění život k lepšímu!

Přes léto je tu velké sportovní vyžití při venkovních aktivitách. Po celém Vanu je poměrně rozsáhlá síť cyklostezek a stezek pro procházky či bruslaře. Zaplavat si můžete v moři, jezeře nebo ve venkovním bazénu. Rozhodně mohu doporučit zakoupení měsíčního členství do některého z Community centers. Přibližně za 45 dolarů měsíčně získáte neomezený vstup do fitness, bazénu, vířivky a sauny.

Van má poměrně dobré pokrytí městské dopravy – pro přepravu můžete použít jednu ze tří tras Skytrain – Canada Line, Expo Line nebo Millenium Line, autobusy nebo sea bus pro cestování do North Vancouveru nebo Victoria Islands. Veřejná doprava má ovšem dva významné zápory – cena za měsíční lístek se pohybuje od 92/124/170 babek dle zóny! Poslední čtyři roky jsem žila v Praze a přesně si pamatuju, jak všichni nadávali na OpenCard a 550 Kč měsíčně za lítačku. Navíc zde není moznost zakoupit čtvrtletní nebo roční jízdenky se slevou… takže drazí Pražáci… koukejte se probrat, páč to tam máte za naprostý pakatel!!! :) Dalším problémem je nespolehlivost, jízdní řád autobusu je tu opravdu pro srandu králíkům. Nicméně se mi líbí, že máte možnost si vždy vyhledat aktuální pozici autobusu pres aplikaci ve smart phonu či odesláním sms zprávy s číslem zastávky na 33333.

Ze začátku byl pro mě neskutečný šok, jak je tady neskutečně drahé jídlo a pití. Postupem času mi přátelé ukázali, jak ušetřit právě při nákupech jídla. Nejlevnějšími obchody jsou zde: No Frills, Costco, Real Canadian Superstore, Superstore, Safeway, T&T Market, Dollarama, Dollar Three… nejlevnějšíi zeleninu najdete v marketech na Commercial Dr poblíž skytrain station Commercial and Broadway.

Alkohol je kapitola sama o sobě. Za prvé je tu zákaz pití na veřejnosti! Proč si proboha neužít krásnej slunečnej den na pláži s pivkem v ruce tak, jak to můžeme dělat po celé Evropě? Protože za to hrozí tučná pokuta… Ideální pláž pro tyto příležitosti je Wreck beach. Má to jen jedinou “nevýhodu” – je nudistická :) Další nemilé překvapení je, že alkohol kupujete pouze v Liquor Stores. Nejlevnější ze všech je tu BC Liquor Store, který pravidelně zavírá v 9 večer. Nicméně pokud jste zastáncem marihuany, ocitnete se v ráji. Můžete ji tu cítit vskutku na každém kroku. Není to ale zdaleka jediná droga, která se tu sežene velmi snadno a levně…

Na konci loňského roku si splnila životní sen - cestování po Austrálii. Ve chvíli, kdy s kamarádkou nasedla do prvního z deseti přeletů, které je na jejich měsíčním road tripu čekaly, se jí změnil život. Cestování ji naprosto pohltilo a přesvědčilo, že potřebuje velkou změnu. Osud zasáhl právě včas – na konci léta se začalo v bankovnictví propouštět, tak si Jitka sbalila pár věcí a několik platů, prodala veškerý svůj majetek, v dubnu zažádala o vízum a 1. června se vydala žít svůj sen do Vancouveru.

Jeden příspěvek u “Ve Vanu se žije aktivně”

  1. Jak muzes srovnavat cenu litacky v cr a ve vanu…zacni srovnavat nejdriv platy.

Povězte nám k tomu něco!