Jak napsat kanadský životopis

Do Kanady jsme vyrazili tři kamarádi a už cestou jsme dlouze dumali o tom, jak v Calgary, kde jsme přistávali, budeme asi shánět práci. Sice jsme měli nějaké peníze našetřené, ale jelikož jsme věděli, že budeme muset koupit auto kvůli cestování, bylo jasné, že bez práce to nepůjde. Všichni tři už jsme sice ze světa zkušenosti nějaké měli, například z Nového Zélandu, kde jsme se poprvé otrkávali, ale bylo tomu již dlouho nazad. Navíc každá země má svá pravidla.

Po vymotání se z letiště a následném vyhledání a ubytování v místním Backpackeru, jsme se snažili trochu srovnat a rozkoukat. První, co nás hned praštilo do očí a přišlo nám divné bylo, že většina spolubydlících sedí skoro nonstop u svých notebooků a odcházejí se maximálně najíst a trochu vyspat.  Záhy jsme ale pochopili! Po pár marných pokusech o odpovědi na vyvěšené inzeráty, zasedli jsme také ke svým NTB a zjišťovali další možnosti shánění práce. Kdosi nám hned řekl o serveru Kijiji.ca, na kterém se stále objevují aktuální nabídky práce a brigád. Jedná se asi o podobný princip, na jakém u nás funguje server Jobs.cz nebo Prace.cz. Jen, jak jsme pochopili hned v zápětí, nabídky se objevují a mizí rychlostí světla. Jak se říká doma: Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Proto je výhodné, nebo skoro až nutné, sledovat aktuální nabídky co nejčastěji a pokud možno hned odpovídat. Čím rychlejších odpověď, tím větší šance. Většinou se to poznalo podle počtu zobrazení. Jakmile jich bylo nad 20, šance byla již minimální.

Samozřejmě při hledání práce záleží, co hledáte a na co si troufáte, vzhledem k angličtině. Když člověk pochopil princip odpovídání na inzeráty, byla ještě jedna velmi důležitá věc – jak správně sestavit životopis. O tom jsme se také přesvědčili záhy, jelikož k zásadnímu posunu, co se týče odpovědí od zaměstnavatelů, došlo až ve chvíli, kdy jsme pochopili, jakým stylem CV napsat. Tedy především, že pokud se člověk hlásí na práce manuálního typu, je opravdu zbytečné vypisovat školy a dosažené vzdělání – naopak je to spíše ke škodě. Pokud se nehlásíte na práci pro vysokoškoláky, střední bohatě stačí. Nemusíte se také bát přidat praxi třeba i z ČR, pokud nějakým způsobem aspoň trochu souvisí s prací, na níž se hlásíte. Opravdu důležité jsou REFERENCE! Na ně jsou (aspoň nám to tak přišlo) Kanaďané vyloženě zatížení! Někteří chtěli i kontakt na někoho, kdo Vám praxi potvrdí, i když to spíše ojediněle a dá se to domluvit s kamarády. Úplně nejlepší taktikou, která se nám osvědčila, bylo, že jsme uvedené požadavky v inzerátu přečetli, obratem zkopírovali a upravili a bez ostychu přesně napsali do našich schopností v životopise. A netrvalo dlouho a snažení bylo odměněno:)

 

Vzorový životopis podle kanadského vzoru

Resume Dana Sera

 

Daně je 29 let a je z Pardubic. Baví ji tanec, sport a vše kolem něj. Má ráda všechny akce, kde jsou fajn lidi a něco se děje. A samozřejmě cestování, proto vyrazila s přáteli do Kanady. Tři kamarádi z Pradubic vyjeli za poznání a za panenskou přírodou, o které před tím všichni četli.

Povězte nám k tomu něco!