Pracantem v Kanadě
Už při podpisu pracovní smlouvy, kdy dostanete desetistránkový dodatek o sexuálním harašení, si uvědomíte, že tady je něco jinak. Při jeho čtení se nejdříve zděsíte, protože výčet všeho nežádoucího chování až nápadně připomíná váš běžný pracovní den v předchozím zaměstnání, pak se ale zase rychle uklidníte, když zjistíte, že se kanadští kolegové těmito pravidly až tolik neřídí a chovají se uvolněně, vtipně a vlastně stejně jako všude jinde.
V kuchyňce je v americkém stylu stále uvařená čerstvá káva, která tu jednoznačně zastiňuje všechny ostatní druhy tekutin. Přes zákazy v Kanadě nejede vlak a v pracovní době se nesmí pít alkohol, takže se tady nikdy, ale opravdu za žádných okolností, v práci nepije.
Kolegové z Asie
Běžný všední den se obvykle vyvíjí obdobně jako v Čechách, z mého pohledu ale pracovní morálku výrazně pozvedá všudypřítomná asijská komunita. Můj šéf Tony, šedesátník původem z Hong-Kongu, se opravdu za celý den nezastaví, i kdyby toho měl na práci sebeméně. Když může ťukat do klávesnice a vypisovat stovky papírů, je ve svém živlu, a není nic neobvyklého, že se zapomene a udělá k těm svým úkolům ještě i všechny moje. Když mu to později vyčítám, tak se červená a tvrdí, že mě chtěl potěšit. Asiaté jsou inteligentní a nepochybně ti nejvýkonnější pracovníci, nicméně během naší skoro roční spolupráce jsem si všimla, že jim bohužel většinou chybí to něco, čemu se u nás říká selský rozum.
Sociální jistoty? Nevedeme
Výplata se v Kanadě dostává několikrát do měsíce, a to obvykle každý druhý pátek přesně na den, žádné čtrnáctidenní čekání na peníze za minulý odpracovaný měsíc jako u nás. Ve firmě, kde jsem zaměstnaná, panuje pro mě poněkud pozoruhodné genderové pravidlo, kdy muži pracují standartních osm hodin denně, avšak ženy jsou najímány jen na sedm a půl.
Ten největší rozdíl mezi Českou republikou a Kanadou ovšem spatřuji v zaměstnaneckých jistotách. Tady totiž nejsou skoro žádné. Výpovědní lhůta? Dovolená? Rodičovská dovolená? Nemocenská?! Nevedeme. Pokud se náš firemní prezident rozhodne někoho vyhodit, udělá to hned a bez skrupulí. Zavolá si vás deset minut před koncem pracovní doby do zasedačky, kde vám oznámí, že už zítra nemáte chodit. Žádné děkování, žádné předávání agendy, žádné loučení s kolegy. Absolutně celou dobu se v práci cítíte jako ve zkušební lhůtě.
Placená dovolená je tu vnímána jako nadstandartní zaměstnanecký benefit, na který máte obvykle nárok až po prvním odpracovaném roce. O pěti týdnech si ale můžete nechat jenom zdát, dostanete dva.
Zdejším matkám, oproti těm v České republice, odpadá dilema, zda být s dítětem na mateřské tři nebo čtyři roky, částečně placený je totiž jenom jeden. Na druhou stranu díky kanadské vládě za to, protože co pak mají zaměstnaní rodiče dělat s ročním dítětem? Pořídit si přeci au-pair z Česka.
Ráda bych tedy poděkovala nejen kanadské vládě, ale i zaměstnavateli a všem kolegům za báječnou pracovní zkušenost, a samozřejmě také svému přímému nadřízenému Tonymu za jeho nekonečnou píli, díky níž jsem dnes samou nudou sepsala tento článek.
Martino, co je u tebe selsky rozum? Podivej se treba na Samsung, Kia, atd. Urcite uznas ze bez selskeho rozumu by takove podniky neexistovaly.
Tve nazory o zamestnaneckych jistotach nejsou zcela pravdive. Vypovedni lhuta v Kanade existuje ale podnik ti tu lhutu vetsinou proplati po propusteni. Nemocenska existuje ale v jine forme nez v CR. Dovolena je do 5 let 2 tydny, od 5 do 10 let 3 tydny a po 10 letech 4 tydny. Zamestnavatel ti ale muze dat i vic pokud se na tom dohodnete. Kazde propusteni musi mit duvod ktery je nahlaseny statni organizaci. Tvuj asijsky spolupracovnik ti treba chtel pomoci tim ze za tebe delal tvoji praci v tom aby sis treba uvedomila ze mas efektivneji vyuzivat svuj pracovni cas a nabyt lina. Mesicni pridavek na jedno dite v Kanade se muze vysplhat az na 300 dolaru. U nas jsou novopecene matky doma treba 3 roky ale zijou za almuznu. Tvoje posledni veta v tvem clanku hodne napovida o tve osobe, mysleni nemas selske ale spise vycurane.
Ahoj. Diky za komentar. Mrzi me, ze jsem se nevhodne dotkla asiatu, ktere mam ve skutecnosti moc rada. Vychazela jsem ze zkusenosti i z mych predeslych kanadskych zamestnani, kde jsem tedy rozhodne nenarazila na spickove specialisty ze Samsungu nebo z Kia. Clanek jsem psala s nadsazkou a chtela jsem v nem ceskemu ctenari odlehcenou formou priblizit rozdily mezi praci v Cechach a v Kanade, se kterymi jsem se setkala ja a ktere me samotnou prekvapily.
Tak, jak jsem to popsala, to fungovalo u nas ve firme, nicmene diky za doplnujici informace. Budu se snazit na sobe pracovat, abych uz nebyla lina a vycurana, jak pises. Verim, ze ty sis sehnal/a behem prvniho roku v Kanade lepsi praci, kde se s tebou zamestnavatel rovnou dohodl na dvou a vice tydnech dovolene (ja si musela brat pouze neplacene volno), tak at se i nadale dari.
Az narazis na sefa v Ceske republice co za tebe bude delat praci s tim ze te bude chtit potesit a ty si budes psat samou nudou clanky na internetu tak nam dej vedet. 😉
Tvuj clanek neni spatny az na ty nepresnosti, to se ale tem co stravi v Kanade jen kratkou dobu stava.
Pises take o socialni nejistote ktera v Kanade panuje a pritom v ceskych zpravach ukazovali jak si ROMOVE z CR uzivaji v Kanade zivot na podpore. To byl nakonec jeden z duvodu proc Kanada vyzadovala visa.
Jaka je jistota v CR? Deset tisic korun cisteho za mesic? A minimalni mzda je jeste nizsi. pokud jsem dobre informovan.
Skoda ze jsi nam nenapsala kolik sis tam usetrila penez a za jak dlouho, to by treba ctenarum napovedelo na jakou nejistotu se maji pripadne pripravit.
Vesmes s clankem souhlasim. Pracuji v Alberte, kde je nejcastejsi zpusob zamestnnai contractor/consultant, hlavne v mensich spolecnostech (pokud nedelate full time prodavacku ve wall mart) a musim rict, ze podobne to byva vsude kolem, dovolena u me zadna, u zamestnnaych lidi to je o hodne min nez v CR. Co se tyce materske je to jako v CR… bida. Jeslti dostanes 300/mesic to ti nestaci ani na jidlo pro sebe. Samozrejme u nas v praci: 0 dolaru, nejsme full time. Zadne benefity, zadne pripojisteni, dane si delame samy. Takhle tady v provincii funguje obrovske mnozstvi lidi, delame vlastne na sebe. A vypovedni lhuta v Kanade vazne neexistuje a dufov se hlasit vzdy nemusi, obzvlastne u contraktoru, jen s nima rozvazes pracovni pomer a hotov. 5 min .
Marti, mně se tvůj článek líbí. Je to tvůj názor a tvoje zkušenosti, někdo ale samozřejmě může mít jiné. Myslím, že je potřeba ukázat Kanadu ze všech pohledů. Ne každý se v ní má jak král a ne každý dosáhne na všechny benefity, které z Kanady dělají hezké místo pro život. Ale to je přeci u nás též, ne? Jak někdo pravil: Všude je chleba o dvou kůrkách. Toto platí nejen pro ČR, ale i pro Kanadu. Ale chápu, že někdo prostě vnímá Kanadu jako ráj na zemi, a proto se mu sebemenší odlišnější názor nemusí zamlouvat. Někdo preferuje levné spotřební zboží v Kanadě a někdo zase 4 týdny dovolené hned v prním roce zaměstnání. Každému, co jeho jest